Faculty List

Faculty & Staff

Administration

  • Mr. Daniel Walh - Principal
  • TBD - Assistant Principal
  • Mrs. Debbie Heim- School Nutrition Manager
  • Mr. Mike Konieczko - Head Custodian
  • Mrs. Krista Witkop - School Nurse

Main Office Staff

  • Ms. Amy Girling - Secretary to Principal
  • Mrs. Sheryl McIntosh - Secretary to Assistant Principal
  • Mrs. Rebecca Cronin- Secretary

 

Student Services/Counselors

  • Mrs. Lisa O'Rourke - Grade 5
  • Mrs. Laura Scafiddi (in for Mrs. Peller) - Grade 6
  • Mr. Whitney Abbott - Grade 7
  • Ms. Kim Styka- Grade 8
  •  Mrs. Mary Baumgart-Dasaro – Psychologist
  • Mrs. Katie Cageao - Social Worker

Guidance Office Staff

  • Mrs. Barbara Frey - Secretary
  • Mrs. Sharon Lovering – Secretary
  • Mrs. Charlotte Gilmer - Secretary

Team 5-A

  • Mrs. Keri Procopio
  • Mrs. Anissa Floccare 

Team 5-B

  • Mr. Jerome Scaduto
  • Mrs. Melanie Thomas

Team 6-A

  • Mrs. Jill Dolan
  • Mrs. Kate Mason

Team 6-B

  • Mrs. Heather Russo
  • Mrs. Diane Keefe

Team 5C

Mrs. Darlene  D'Amico
Mr. Sam Scaduto  

            Team 5D                   

    • Mrs. Lea Canaski
    • Mrs. Robin Clark

Team 6C

    • Mrs. Michele Schreiber
    • Mrs. Lisa Gramza
                                       Team 7D
                                     Mrs. Heather Neal
                                     Mrs. Karen Fries
                                     Mrs. Jane Lorenz

Team 7-1

  • Mr. Mike Seedorf
  • Mr. Joe Pluchino
  • Mrs. Kiersten Cole in for Mrs. Kristen May 
  • Sarah Stanbury

Team 7-2

  • Mr. Joe Gennaro
  • Ms. Cristina D’Angelo
  • Mr. Joshua Sciandra
  • Mr. Matt Rydelek

Team 8-1

  • Mrs. Lisa Zelazny
  • Mrs. Lisa Schiavoni
  • Mrs. Kelly Sucharski
  • Mr. Kevin Buchholtz
  • Mr. Jason Bork

Team 8-2

  • Mrs. Lindsey Seggio
  • Mrs. Karen Reilly
  • Mr. Craig Bova
  • Mr. Ethan Kirisits

Learning & Support

  • Miss Ashley Campagnolo- Reading
  • Mrs. Katie Neff- Reading
  • Mrs. Kristine Miranda- Gifted/Talented
  • Ms. Minerva Moya - ENL
  • Ms. Kimberly Wolf - ENL
  • Miss Melissa Waziak - TA
  • Mrs. Morgan Waple - TA   
  • Mrs. Eliza Damstedt-TA   
  • Mrs. Denise Pasquale-Gagliardi - Math
  • Ms. Bernadette Pasek – Librarian

Special Education

  • Mrs. Ashley Roccaforte
  • Mrs. Jackie Cantafio
  • Mrs. Sally Khreis
  • Mrs. Rachael Lucas
  • Mrs. Lori Herberger
  • Mrs. Catherine Martucci
  • Mrs. Melissa Coty
  • Mrs. Elizabeth Hager

Music

  • Mr. Randy Schreiber - Band 7/8, Lessons 7/8
  • Mrs. Nancy Gutillo - Music 5/7, Chorus 5/6
  • TBD- Music 5/7, Chorus 7/8
  • Miss Jackie Ellmauer - Band 5, Lessons 5/6
  • Mrs. Jeanne Eppich – Band 6, Lessons 5/6
  • Miss Kristen Stadelmaier - Orchestra 7/8, Lessons 7/8
  • Mrs. Mary Cantone - Orchestra 5/6, Lessons 5/6

LOTE

  • Mrs. Gail Littlefield
  • Mrs. Denise Slimko
  • Mrs. Amy Shaevel
  • Mrs. Tara Ganschow
  • Mrs. Heather Thorne
  • Mrs. Julie Clack

Technology

  • Mr. Patrick Murray
  • Mr. Mark Arnold

 

Art

  • Mrs. Kathleen Ottaviano
  • Mrs. Kim Kirisits
  • Mrs. Allison Mora

Home and Careers

  • Mr. Robert LaMarco
  • Mrs. Jackie Durinka

Physical Education

  • Mrs. Allison Beebe
  • Mrs. Erin Rajczak
  • Mr. Chris Heim
  • Mr. Paul Pignataro
  • Mr. Nate Smith – PE/Health

Other Staff

 

  • Dianne Rusek - OTR/L, Assistive Technology
  • Janet Nadolny - COTA
  • Mr. Larry Gobel– Technology Integrator
  • Mr. Matt Augustynek – Computer Support Technician